Betijas ketogēnās diētas stāsts

Kādā vecumā uzsākāt ketogēno diētu un cik ilgs laiks ir pagājis kopš ketogēnās diētas uzsākšanas?

Calendar

Meitiņai bija nedaudz vairāk kā gads, kad pieņēmām lēmumu mēģināt uzsākt diētu. Tagad ir pagājuši 2.5 gadi un esam pateicīgi, ka Dr. Strautmanis mums ieteica pamēģināt šo diētu.

Vai bija viegli pieņemt lēmumu par ketogēnās diētas uzsākšanu?

Drugs

Jau no 5 mēnešu vecuma, kad meitiņai sākās epileptiskie krampji, bija jādod ļoti spēcīgas zāles, kas šķita, ka nemaz nepalīdz. Tad sekoja B vitamīna ārstēšanas kurss, kas bija ļoti grūts, jo sāļo šķidrumu bija ļoti grūti mazulītei iemānīt un bija jāizdomā visdažādākie triki. Kad mums izstāstīja par diētu, sapratām, ka tas ir visdraudzīgākais ārstēšanās veids, jo pastāvēja liela iespējamība, ka varēsim samazināt zāļu devu. Tu esi tas, ko Tu ēd – mēs tam ticam, tāpēc vēl vairāk priecājāmies, ka tieši ar uzturu iespējams visu labot.

Kad bērnam pirmo reizi tika konstatētas epilepsijas lēkmes un kā Jūs tās pamanījāt? 

5 mēnešu vecumā čučēja klēpī un sāka trīcēt. Sākumā domājām, ka tas ir no dienas piedzīvojumiem. Nākamās dienas trīcēšana ar roku atmešanu atkārtojās, bet tikai vakarā, tāpēc turpinājām domāt, ka diena iespējams bija ar daudz iespaidiem, lai gan pārsvarā dienas ritms iekļāva dzīvošanos pa māju un pastaigas ārā. Kad šāda lēkme atkārtojās pirms pastaigas, pēc mierīgas nakts un rīta cēliena, kļuva skaidrs, ka kaut kas nav kārtībā. Sagaidījām tēti mājās un devāmies uz slimnīcu. Uzņemšanā pavadījām visu nakti un no rīta pēc ārsta vizītes meitiņu uzņēma nodaļā.

Ar kādām grūtībām saskārāties ketogēnās diētas sākumā un kā ar tām tikāt/ tiekat galā?

Bottle

Iesākumā protams, ka bija vemšana, jo ārstu uzraudzībā mēģinājām sākt ar KetoCal maisījumu. Sanāca arī nokļūdīties ar devām un nācās šo visu atlikt uz vēlāku laiku. Tā kā mēs gaidīt negribējām, tad vienojāmies ar dakteri Strautmani, ka atkārtosim paši mājās tikai ar ēdienu, kur būs precīzs proporciju sadalījums. Arī šeit iesākumā bija vemšana, taču jau no pirmās dienas varējām just, ka meitiņa jūtas labāk un turpinājām. Vēlāk sekoja aptaukošanās, jo par taukvielu avotu izmantojām kokosriekstu taukus, kas arī izraisīja vēdera aizcietējumus. Tajā brīdī vajadzēja pārslēgties uz citiem tauku veidiem un sākām variēt ar dažādu augu eļļām, kas tad nesa gaidīto rezultātu un bērns vairs nebija tik apaļš un vēdera izeja palika regulāra un normāla.

Tomēr jāsaka, ka visgrūtāk bija ar radiem – izstāstīt kas tā ir par diētu, kā mainās organisma darbība un kāpēc nedrīkst dot neko citu kā to, ko esam ieplānojuši.

Ja Jums vajadzētu salīdzināt bērna dzīvi pirms un pēc ketogēnās diētas, ko Jūs noteikti vēlētos minēt?

Calculator

Ņemot vērā to, ka nekādas izmēģinātās terapijas nepalīdzēja, palēnām uzsākot diētu lēkmes izzuda. Protams, sākumā bija grūtības, jo mēģinājām ar piena maisījuma došanu, kas bērnam izsauca vemšanu. Tad uzzinājām, kā jāaprēķina pašiem gatavojot. Kad bijām pilnībā pārgājuši uz diētu, lēkmes beidzās. Ar laiku tika samazināta zāļu deva un bērns sāka straujāk attīstīties.

Kā mainījās Jūsu kā vecāka un Jūsu bērna dzīve?

Mums bija jārūpējas, lai vienmēr mājās būtu visas nepieciešamās sastāvdaļas un produkti (kaņepju eļļa, omega eļļa, vīnogu kauliņu eļļa, olīveļļa, saldais krējums, bezpiedevu jogurts, biezpiens, dažādas ogas un dārzeņi), kurus bijām iekļāvuši ēdienkartē un meitiņa tos gribēja ēst.

Ņemot vērā, ka Annijai bija jāatgriežas darbā un mēs arī vēlējāmies, lai Betija ir citu bērnu sabiedrībā, tad nolēmām, ka ir jāuzsāk dārziņa gaitas (1.5 gada vecumā un ar mūsu līdz doto ēdienu). Ja sākumā mūsu mazulīte bija stipri atpalikusi no vienaudžiem, tad jau nepilna gada laikā bija apguvusi visu, ko mācēja citi un vēl vairāk, pat apsteidzot dažus vienaudžus.

Visgrūtākais bija pamainīt dienas ritmu, jo katrai ēdienreizei bija konkrēti noteikts laiks, kas nozīmēja, ka sākoties bērnudārza gaitām mums bija jāgatavo trīs no piecām ēdienreizēm līdzņemšanai un tās tika gatavotas un saliktas pa trauciņiem agri no rīta pirms dienas gaitām. Un tā tas turpinājās vairāk kā 2 gadus.

Kad Jūs sākāt manīt uzlabojumus? Ja atceraties uzlabojumu gaitu (sākot no pirmā- vismaz aptuveni), varat tos minēt?  

Growing

Vislielākais uzlabojums, protams, bija tūlītēja lēkmju mazināšanās un izzušana. Un tad jau sekoja straujš attīstības lēciens, kurā iemācījās staigāt un runāt.

Lai arī pirms keto diētas Betija jau spēra dažus soļus turoties pie galda un kaut, ko murmināja, tik un tā bija redzams, ka bērnam katru reizi bija jāmācās visu no jauna, jo pēc lēkmes bija redzams, ka solīši vairs nesperas vai skaņas nenāk laukā tās pašas. Viss, kas mazajiem ir jāapgūst, prasīja vairāk pacietības un vēl vairāk mēģinājumu.

Kas bija un varbūt joprojām paliek Jūsu lielākais atbalsts? Pēc Jūsu ieskatiem, kā mēs varētu uzlabot atbalstu ģimenēm, kas nolēmušas uzsākt ketogēno diētu?

Lielākais atbalsts vecākiem noteikti ir tas, ka abi atbalsta viens otru. Darbu dalīšana un atbalsta sniegšana ikdienā. Tiem, kas iesaistās ketogēnās diētas nodrošināšanā, noteikti noderētu kopīga tikšanās ar ārstu un dietologu, jo informācijas nodošanas laikā citiem aprūpētājiem var rasties neskaidrības un pārpratumi, kas var slikti ietekmēt bērna veselību.

Noteikti noderētu psihologa konsultācijas vecākiem, kur varētu padalīties ar izjūtām un palīdzēt pārim vienam otru saprast labāk, jo šajā laika posmā visa uzmanība tiek veltīta tikai bērnam un abu attiecības paliek novārtā.

Vai Jūs bijāt skeptiski attiecībā uz ketogēno diētu?

Nē, mēs ticam tam, ka ir svarīgi ēst veselīgi un tas ietver kvalitatīvu pārtiku, tāpēc bijām priecīgi par iespēju izmantot šādu ārstēšanas metodi, lai gan pat nebija daudz materiālu un informācijas par šo visu. Ir ļoti svarīgi, ka visi iesaistītie saprot, cik ļoti negatīvi cukurs, saldumi vai jebkas, kas ir ārpus diētas rāmjiem var ietekmēt cilvēka veselību.

Ir ļoti daudz ketogēno “saldumu”, ja vēlas bērnam dot ko saldu. Tas prasa tikai nedaudz vairāk laiku aprēķiniem un gatavošanā. Veikala našķi ir ļoti pilni ar cukuru un mūsuprāt pat pieaugušajiem būtu no tiem jāizvairās un ir jāseko līdz produktu sastāvam. Mūsu bērnam ļoti garšo gaļa dažādos veidos un tas bija tas, ko viņa prasīja un, ko mēs devām. Ja bērns netiek pieradināts pie kārumiem, tad viņš par tiem nezina un neprasa.

Tagad, kad palēnām pārslēdzamies uz diētu, kas ir jau gandrīz attiecībā 1:1, tad Betijai tiek arī pa kādam šokolādes gabaliņam vai saldējumam. Viņa gan zina, ka pēc tam sekos divas ēdamkarotes ar kaņepju eļļu!

Vai Jūs varētu nedaudz iepazīstināt ar Jūsu bērnu pāris vārdos (īpašības, mīļākās nodarbes u. tml.)?

Mūsu meitiņai ļoti patīk spēlēties ar saviem “bēbīšiem” – šobrīd ļoti aktuāla tēma, jo gaidāms ģimenes pieaugums. Mīkstās mantas un lelle kļūst par bērniem, kas jāved ratiņos, jāpabaro piknikā istabas vidū un jānoliek čučēt.

Ļoti patīk Lego Duplo klucīši un lomu spēles ar mazajiem cilvēciņiem un zvēriņiem. Vasarā patīk spēlēties smilškastē, skriet pa pļavu, spēlēt bumbu un iet ar mammu un tēti peldēties siltā ūdenī.  Ziemā patīk braukt ragavās un pat laisties lejā no kalniņa.

Betija ir ļoti liels palīgs mājas darbos un ēst gatavošanā, zinātkāra, vienmēr vēlas visur būt klāt un piedalīties. Uzdod ļoti daudz jautājumus par visu, kas notiek apkārt – “kas nelido debesīs?”, “kāpēc mašīnas nebrauc pa vilciena sliedēm?”; reizēm izdomā savus vārdus, piemēram, peļķot – iet staigāt pa peļķēm. Ļoti patīk lasīt grāmatas un dziedāt dziesmas. Protams, reizēm varam sajust trīsgadnieka attieksmi pret dzīvi un vēlmi pēc pastāvības, lai gan ne vienmēr visu izdodas izdarīt, kā iecerēts un emocijas ņem virsroku.

Ceram ka mūsu stāsts iedvesmos arī citus uzsākt ketogēno diētu, jo tā patiešām izmainīja mūsu dzīvi uz labo pusi un padarīja mūs visus daudz tuvākus un stiprākus.

Vai ir kāds/-i ieteikums/-i ketogēnās diētas iesācējiem, kurus Jūs noteikti gribētu minēt?

Jautājiet! Ja ir kas neskaidrs – vienmēr jautājiet. Nav muļķīgu jautājumu. Visu iespējams izrunāt, saplānot un izdarīt. Mierīgi, bez satraukumiem. Bieži vien tieši neskaidrības ir tās, kas rada satraukumu, tāpēc visus jautājumus jāpieraksta, lai var pajautāt to, kas interesē vai nav skaidrs. Un to, ko nevar atbildēt dakteris vai dietologs, to vienkārši jāmeklē no citiem avotiem un ja tas nav pret ketogēnās diētas pamatprincipiem, tad ir jāpamēģina.

Mēs ticam, ka omega eļļas došana jau kopš lēkmju sākšanās brīža bija kā ievads keto diētai un, ka tas deva to, ka Betija spēja iemācīties rāpot, sēdēt, piecelties kājās un sākt izdvest zilbītes un murmināt. Un tajā brīdī, kad vajadzēja pārslēgties par visiem 100%, tad organisms jau bija daudz vairāk gatavs nekā tas būtu bez omega eļļas lietošanas. (P.S. nekad nedodiet saviem bērniem un arī sev aptiekā nopērkamu omega eļļu, tā bieži ir veca un sliktas kvalitātes un to var pārbaudīt pārkožot kapsulu, pēc kā jutīsiet nepatīkami zivjainu garšu mutē. Kvalitatīvai eļļai praktiski nav zivju piegaršas un tā jums neizraisīs nepatīkamas zivju atraugas.)

Katrs cilvēks ir unikāls, līdz ar to, katra diēta būs citādāka, taču skaidrs ir tas, ka noteikti mainīsies ikdiena, mainīsies prioritātes, attiecības ar draugiem, kolēģiem un savā starpā un tam visam ir jāspēj pielāgoties.

Un noslēgumam mēs vēlētos uzzināt, kāds ir Jūsu bērna visiemīļotākais ēdiens, kas iekļaujas ketodiētā?

Tas, ko mūsu meitiņa ēda katru dienu bija pašgatavotais jogurts, kuru gan Betija tagad vairs negrib redzēt ne tuvumā. 😀

Recepte:

12 grami 9% biezpiena, 10 g 35% saldā krējuma, 20 g zemenes vasaras sezonā (vai 20 g upeņu zapte ar zemu cukuru apjomu, kas gatavota tieši Betijai, ziemas sezonā), 16 g kaņepju eļļas un 60 g bezpiedevu jogurta.

Visus šīs sastāvdaļas saliekam traukā un sablenderējam ar rokas blenderi un gatavs ēšanai.

Veiksmīgas diētas ievērošanas rezultātā esam iepriecināti par iespēju likt punktu stingrai diētai. Bet vai tas mainīs mūsu uzkastu par veselīgu un bērnam piemērotu uzturu? Nē! Kārtīgs ēdiens katrā ēdienreizē, veselīgie “našķi” brīvdienās un svētkos ir pamats veselam bērnam un vecumam atbilstošai attīstībai un uzvedībai. Tiem, kam punči pilni, našķus nemaz neprasās.