Biežāk uzdotie jautājumi

Kad ir labākais vecums, lai uzsāktu ketogēnu diētu?

Maziem bērniem ir nedaudz labākas izredzes labi realizēt ketogēnu diētu nekā vecākiem bērniem, jo maziem bērniem ir vieglāk iegūt stabilas ketozes stāvokli un ir vieglāk tīri tehniski realizēt šo diētu, jo ir īpašs maisījums, kura garša ir līdzīga parastā piena maisījuma garšai. Šo iemeslu dēļ mazi bērni ir ideāla grupa ketogēnai diētai.

Cik ātri var uzzināt, ka ketogēna diēta ir veiksmīga?

Dažiem bērniem diētas iedarbība ir pamanāma jau pēc vienas nedēļas no diētas ieturēšanas sākuma, bet citu bērnu organisma reakcija uz diētu ir daudz lēnāka un pamanāma pēc ilgāka laika – visbiežāk 3 mēnešu laikā. Tiek uzskatīts, ja pēc iepriekšminētā laikposma nav pamanāms nekāda veida uzlabojums, diēta nebūtu turpināma.

Kā mans bērns jutīsies ketogēna diētas laikā?

Ikviens bērns citādi reaģē uz diētu. Vairums bērnu diētu panes labi, tomēr sākumā daži bērni jūtas miegaini, bet miegainums pēc kāda laika pats pazūd. Savukārt citi bērni var būt hiperaktīvi un uzbudināti.

Vai mans bērns nejutīs izsalkumu?

Neskatoties uz to, ka patērētais pārtikas daudzums izskatās mazs, tas nodrošina organismu ar nepieciešamo kaloriju daudzumu, tāpēc bērnam nebūtu jājūt izsalkums. Turklāt ēdiens, kura sastāvā ir augsts tauku saturs, kuņģī tiek ilgāk pārstrādāts, tāpēc tas papildus samazina izsalkuma sajūtu.
Ārsts vai dietologs precīzi aprēķina jūsu bērna diennakts enerģijas patēriņu, lai patērējamā pārtika precīzi nodrošinātu bērna vajadzības.

Cik ilgi manam bērnam vajadzēs atrasties slimnīcā?

Lēmumu šai jautājumā pieņem bērna ārsts, ņemot vērā bērna veselības stāvokli.
Parasti diētu uzsāk 3-5 dienu laikā. Klasiskā variantā pirmās 48 stundas nedrīkst neko ēst (drīkst uzņemt tikai ierobežotu daudzumu dzēriena bez cukura un saldinātājiem). Tomēr pastāv vienkāršākas shēmas, kas tiek izmantotas arī Latvijā – badošanās nav nepieciešama, diēta tiek pakāpeniski ieviesta 3 dienu laikā, katru dienu palielinot ēdienreižu skaitu ar speciālo uzturu.

Vai pats varu aprēķināt paredzētās pārtikas daudzumu un sastāvu?

Ketogēna diēta ir stingra, matemātiski aprēķināta un ārsta uzraudzīta ārstēšanas metode. Šo diētu drīkst uzsākt tikai pēc ārsta nozīmējuma un turpināt tikai ārsta uzraudzībā.
Ir svarīgi ļoti precīzi ievērot visus ārsta un dietologa norādījumus.

Vai reizēm varu ļaut savam bērnam apēst kādu papildu uzkodu, piemēram, saldumus?

Diēta tiek aprēķināta katram bērnam individuāli un sadalīta strikti noteiktu vienāda izmēra porciju skaitā. Bērnu ārsts vai dietologs var iekļaut diētā sīkas uzkodas ar nosacījumu, ka pārtikā būs saglabātas precīzas tauku, olbaltumvielu un ogļūdeņražu proporcijas. Vissvarīgākais ir neizjaukt ketozes efektu. Saldumus tajos esošā lielā cukura daudzuma dēļ lietot ir aizliegts.

Kādas sekas iespējamas, ja mans bērns īsti neievēros diētu, piemēram, slepus ēdīs saldumus?

Tādas bērna uzvedības dēļ ketozes efekts un epilepsijas lēkmes atkal atjaunosies.

Cik ilgi ir jāievēro diēta no brīža, kad tā iedarbojas?

Tas ir atkarīgs no tā, cik ievērojams ir stāvokļa uzlabojums un cik problemātiska ir tālāka diētas ievērošana.
Vairums ārstu iesaka pakāpenisku atgriešanos pie ierastā bērna uztura pēc 2 gadiem dzīves bez epilepsijas lēkmēm.

Vai diētas laikā tiks pārtraukta pretepilepsijas medikamentu lietošana?

Tas ir atkarīgs no bērna veselības stāvokļa un diētas efektivitātes. Veiksmīgos gadījumos lietojamo zāļu apjomu var samazināt vai atteikties no tām vispār, tomēr tam ir nepieciešams laiks.
Jebkurā gadījumā šos lēmumus vienmēr pieņem ārstējošais ārsts.

Kādas ir diētas blaknes?

Blakņu nav daudz.
Galvenās ilgstošās blakusparādības ir: sliktāka pieņemšanās svarā, nedaudz lēnāka augšana, nedaudz lielāks holesterīna līmenis asinīs, aizcietējumi, nierakmeņi, acidoze. Visas šīs blakusparādības var mazināt, nepārtraucot diētu.
Sākot ievērot diētu, dažiem bērniem var būt slikti un viņi var vemt.
Ārstējošais ārsts strikti novēro visus bērnus saistībā ar blakņu parādīšanos.

Vai ketogēna diēta ir viegla un dabiska ārstēšanas metode?

Daudzi vecāki uzskata ketogēnu diētu par dabisku veidu kā tikt galā ar krampjiem. Tomēr ketogēna diēta ir samērā sarežģīts veids, kā var izmantot uzturu krampju ārstēšanā bērniem un iespējams arī pieaugušajiem. Pie dažiem krampju veidiem šī diēta var būt efektīvāka par zālēm. Jebkurā gadījumā šī diēta ir nopietns apgrūtinājums ģimenes dzīvei. Ārsti kopā ar pacientiem un viņu piederīgajiem izvērtē sagaidāmos apgrūtinājumus un ieguvumus saistībā ar ketogēnas diētas vai medikamentu lietošanu krampju mazināšanai, un cenšas izvēlēties vislabāko bērnam.

Vai mans bērns nesāks aptaukoties?

Tā kā lietojamais uzturs ir kalorijām bagāts, fiziski neaktīviem bērniem vai bērniem ar invaliditāti draud tuklums.
Visbiežāk gan tā nenotiek, tomēr bērna svars ir strikti uzraugāms un kontrolējams.

Vai šai diētai ir kaitīga ietekme uz sirdi?

Diēta ir taukiem bagāta, tomēr bērna organismā tauki tiek pārvērsti par ketonvielām, kas nodrošina organisma enerģiju.
Tāpēc diētas ievērošana nerada sirdsslimības attīstības risku. Diētas laikā holesterīna un triglicerīdu saturs tiek strikti kontrolēts.

Vai diēta ir jāpapildina ar vitamīnu preparātiem?

Jā. Nepieciešamos preparātus nozīmē ārsts.

Kādā veidā tiek kontrolēta diētas ievērošana?

Īpaši šim mērķim paredzētajā piezīmju grāmatiņā ir jāatzīmē viss, ko bērns apēd.
Ārstam regulāri jānovēro bērns.

Kādi ir galvenie diētas ievērošanas pozitīvie aspekti?

Apmēram vienai desmitai daļai bērnu epilepsijas lēkmes neatgriezeniski pazūd, apmēram pusei lēkmju biežums ievērojami samazinās. Tāpat uzlabojas fiziskā un psihomotorā bērnu attīstība.

Vai ir grūti ievērot šo diētu?

Tiek uzskatīts, ka šo diētu ievērot ir grūti. Tomēr, paejot laikam un ievērojot diētas pamata nosacījumus, kā arī precīzi ievērojot ārsta un dietologa norādījumus, diētas ievērošana kļūst aizvien vieglāka. Neaizmirstiet, ka vienmēr varat paļauties uz ārsta un dietologa palīdzību.