Migrēna ar auru
Aura ir neiroloģisku simptomu komplekss, kas nav daļa no prodromālā sindroma (7). Tikai 15 % -25 % no pediatrijas migrēnas pacientiem ir migrēna ar auru (3, 8).
Aura ir vienpusēji pārejoši redzes, taustes, runas vai valodas, kustību, smadzeņu stumbra vai tīklenes simptomi, kas pakāpeniski pieaug 5 minūšu laikā un ilgst 5 – 60 minūtes, kam seko migrēnas galvassāpes (7, 8).
Vienas epizodes laikā var attīstīties vairāki no minētajiem simptomiem – vai nu visi reizē, vai secīgi (7, 8). Visbiežākie ir redzes traucējumi, kas tipiski izpaužas kā melnbalti zigzagi, kas no redzes lauka centra pakāpeniski pārvietojas uz redzes lauka malu un tur mirgo kā pusloks (4, 7). Klasiski šādi redzeslauka kropļojumi ir vienpusēji, t.i., skar tikai vienas acs redzes lauku (7). Tomēr bērniem var būt arī abpusēji redzes lauka kropļojumi vai defekti (7). Nākamais biežākais simptoms ir durstoša sajūta, kas pārvietojas līnijveidā pa ķermeni, seju vai mēli (7). Aura var izpausties arī kā runas spēju zudums. Var būt arī notirpuma sajūta vai izteikts vājums roku un/vai kāju muskuļos (7). Smadzeņu stumbra auras simptomi: nespēja izrunāt vārdus (neklausa mēle), reibonis, troksnis ausīs, saasināta dzirde (viss šķiet skaļāks), dubultošanās, koordinācijas traucējumi, apziņas traucējumi (7). Tīklenes aura – pārejoši vienas acs redzes traucējumi: mirgošana, caurumi redzes laukā vai aklums (7). Gadījumos, kad novēro izteiktu muskuļu vājumu – pat parēzi – ir atrasta saistība ar ģenētiskām mutācijām, kas var tikt pārmantotas (7).
Auras simptomi attīstās pakāpeniski un tiem stundas laikā parasti seko galvassāpes ar migrēnai raksturīgajām pazīmēm (7). Aura var arī sākties reizē ar galvassāpēm un turpināties sāpju laikā. Var būt arī auras epizodes, kurām nemaz neseko galvassāpes (7). Vienam un tam pašam cilvēkam var būt gan migrēnas epizodes ar auru, gan epizodes bez auras (7).
Ja ir migrēna ar auru, diagnozi var likt jau pēc divām tipiskām epizodēm (7).
Epizodiski sindromi, kas var būt saistīti ar migrēnu
Vēsturiski šie tika saukti par bērnības periodiskiem sindromiem, tomēr tie novērojami arī pieaugušajiem (7). Par saistību ar migrēnu tālāk minēto sindromu gadījumā var runāt tiem pacientiem, kuriem jau ir zināma migrēna ar/bez auras vai arī ir paaugstināts migrēnas risks (7). Šiem bērniem bez tālāk aprakstītajiem sindromiem ikdienā novēro arī jūras slimību (nelabums, braucot transportlīdzeklī), periodiskus miega traucējumus (staigāšana miegā, runāšana miegā, nakts murgi un zobu griešana) (7). Starplēkmju periodā bērnam nav sūdzību.
Visas tālāk minētās diagnozes ir izslēgšanas diagnozes, t.i., minēto simptomu gadījumā jāveic rūpīga izmeklēšana, lai pārliecinātos, ka tos nerada kāda gremošanas sistēmas saslimšana, iekšējās auss patoloģija vai cita ar izmeklējumiem pierādāma neiroloģiska patoloģija.
Atkārtoti gremošanas traucējumi. Atkārtotas epizodes ar vēdersāpēm un/vai nepatīkamām sajūtām vēderā, nelabumu un/vai vemšanu, kas notiek reti, hroniski vai ar paredzamiem intervāliem un var tikt saistītas ar migrēnu (7).
Cikliskās vemšanas sindroms. Ik pēc noteikta intervāla bērns piedzīvo vemšanas un nelabuma epizodes, kuru laikā var būt bālums un izteikta miegainība (7). Epizodes ir ļoti līdzīgas viena otrai (7). Katra epizode ilgst 1 stundu līdz 10 dienas, turklāt vismaz četrreiz stundā ir nelabums/vemšana (7). Starplaiki ilgst vismaz nedēļu, kuras laikā nav pilnīgi nekādu simptomu (7).
Abdomināla jeb vēdera migrēna. Vidēju līdz stipru vēdera viduslīnijas sāpju epizodes bērniem, kas ilgst 2 – 72 stundas (7). Lēkmju laikā var būt nelabums un vemšana, vispirms nosarkšana, tad bālums, tumši loki zem acīm (7). Maziem bērniem var būt grūti atšķirt nelabumu no ēstgribas trūkuma. Starplaikos nav sūdzību. Lai gan nosaukumā minēta migrēna, šo lēkmju laikā nav galvassāpju. Ja līdzīgas epizodes laikā ir galvassāpes, drīzāk jādomā par migrēnu ar auru (7). Tādēļ svarīga ir rūpīga mazā pacienta izjautāšana – mazi bērni ne vienmēr paši iedomājas pastāstīt, ka sāp galva – tas ir mērķtiecīgi jājautā. Lielākajai daļai bērnu ar abdominālu migrēnu vēlāk dzīvē attīstās migrēnas galvassāpes (7).
Labdabīgs paroksizmāls (lēkmjveida) vertigo (reibonis). Citādi veselam bērnam regulāri novēro pēkšņas īslaicīgas (minūtes – stundas) reiboņa epizodes, kas pakāpeniski pāriet pašas no sevis. Jāuzsver, ka runa ir par reiboni, kura laikā miera stāvoklī ir sajūta, ka pats vai apkārtējie priekšmeti ir kustībā (7). Šeit netiek pieskaitītas situācijas, kad ir sūdzības par neskaidru galvu, dullu galvu, pirms-ģīboņa sajūtu (7). Tomēr maziem bērniem pietiek ar vecāku novērotu periodisku nestabilitāti kā reiboņa pierādījumu (7). Labdabīga paroksizmāla reiboņa laikā novēro arī vismaz vienu no sekojošiem simptomiem: nistagms (nekontrolētas, straujas, nelielas amplitūdas acu kustības), koordinācijas traucējumi, vemšana, bālums, bailes (7).
Labdabīgs paroksizmāls greizais kakls. Mazulim pirmajā dzīves gadā sākas epizodes, kas ilgst no dažām minūtēm līdz pat dažām dienām un atkārtojas apmēram reizi mēnesī (7). Raksturīgākā izpausme ir uz vienu pusi noliekta un varbūt mazliet pagriezta galva (7). Papildus ir vēl vismaz viens no sekojošiem simptomiem: bālums, aizkaitināmība, vārgums, vemšana, koordinācijas traucējumi (7).
Tenzijas tipa galvassāpes
Visbiežāk sastopamās galvassāpes (7). Izšķir retas, biežas un hroniskas tenzijas tipa galvassāpes (7). Retas galvassāpju epizodes, t.i., retāk nekā reizi mēnesī novēro praktiski jebkuram cilvēkam (7). Retu epizožu gadījumā nav nepieciešama medicīniska izmeklēšana un specifiska ārstēšana (7).
Retas tenzijas tipa galvassāpes
Abpusējas, spiedošas vai žņaudzošas, nepulsējošas vieglas līdz vidējas intensitātes var ilgt no 30 minūtēm līdz pat septiņām dienām. Ikdienišķas fiziskās aktivitātes (staigāšana, kāpšana pa kāpnēm) nepastiprina sāpes. Nav saistības ar nelabumu, lai gan var būt nepatika pret gaismu vai nepatika pret skaņu (bet ne abas reizē). Diagnozes uzlikšanai jābūt bijušām vismaz 10 šādām epizodēm. Atkārtojas retāk nekā vienu dienu mēnesī jeb mazāk nekā 12 dienas gadā. Var būt paaugstināts jutīgums pieres un deniņu, vaigu un kakla muskuļos arī starp sāpju epizodēm (7).
Biežas tenzijas tipa galvassāpes
Vismaz 10 epizodes 1-14 dienas mēnesī vairāk nekā trīs mēnešus jeb vismaz 12, bet ne vairāk kā 180 dienas gadā. Arī bērniem ar biežām tenzijas tipa galvassāpēm to starplaikos var būt (un var arī nebūt) jutīgi galvas un kakla muskuļi (7).
Šiem pacientiem bieži ir arī migrēnas galvassāpes bez auras. Gadījumā, ja bērnam mēdz būt gan migrēnas galvassāpes, gan tenzijas tipa galvassāpes, ir īpaši svarīgi rūpīgi aizpildīt galvassāpju dienasgrāmatu.
Mazāku bērnu vecākiem un lielākiem bērniem jau pašiem jāmācās atšķirt, pie kura tipa pieder konkrētā brīža epizode, jo to ārstēšana atšķiras (7).
Hroniskas tenzijas tipa galvassāpes
Pēc sāpju stipruma un rakstura atbilst reto tenzijas tipa galvassāpju aprakstam. Par biežām epizodēm runā, ja tās norisinās vismaz 15 dienas mēnesī vismaz trīs mēnešus jeb vismaz 180 dienas gadā (7).
Hroniskas galvassāpes ilgst no dažām stundām līdz pat vairākām dienām vai pat vispār nebeidzas. Lai gan hroniskās tenzijas tipa galvassāpes pēc stipruma un sāpju rakstura līdzinās citām tenzijas tipa galvassāpēm, tomēr pie hroniskajām var būt arī viegls nelabums (bez vemšanas) (7).