Miegs dažādos vecumos

MIEGS JAUNDZIMUŠAJIEM (0-2 MĒNEŠI)

Jaundzimušie guļ 10 – 19 stundas diennaktī (vidēji 13 – 14.5 stundas). Miegs ir samērā haotisks un neregulārs – pamanīsiet, ka bērniņam nav izteiktas „dienas” vai „nakts”, un pirmās dzīves nedēļas vienā piegājienā bērns var gulēt no pāris minūtēm līdz vairākām stundām. Vairāk izteikts dienas – nakts ritms sāk parādīties apmēram 2. – 4. mēnesī. Mazi bērni miegā ir diezgan aktīvi – viņi smaida, saviebjas, atdarina zīšanas kustības, kā arī ik pa laikam norausta rokas vai kājas. Tas ir pilnīgi normāli un nemaz netraucē miegu! Lasīt tālāk!

MIEGS ZĪDAIŅIEM (2-12 MĒNEŠI)

Zīdaiņi vidēji guļ 12-13 stundas diennaktī. Dzīves pirmajā gadā miega paradumi un sadalījums ļoti mainās – ja pirmajās nedēļās nav izteiktas „dienas” un „nakts”, tad, laikam ritot, bērniņi arvien vairāk sāk gulēt naktī, bet dienā ilgāk paliek nomodā. Lai gan katram miega daudzums var atšķirties (it sevišķi pirmajā gadā!), tomēr kopumā divu mēnešu vecumā bērniņam ir 2-4 diendusas, bet gada vecumā – parasti 1-2 diendusas. Jārēķinās, ka dažādu iemeslu – piemēram, slimības – dēļ gulēšana un miega paradumi uz laiku varētu būt traucēti. Jaunu spēju apgūšana (piemēram, iemācoties rāpot vai piecelties), arī var izmainīt ikdienas ritmu – arī miegu. Lasīt tālāk!

MIEGS 1-3 GADUS VECIEM BĒRNIEM

1-3 gadus veci bērni guļ vidēji 11-13 stundas diennaktī (ieskaitot diendusas). Pusotra gada vecumā bērni lielākoties guļ tikai vienu diendusu pēcpusdienā, bet tā ir samērā gara – 1.5-3 stundas. Daži bērni turpina gulēt divas īsākas diendusas.
Gulēto stundu skaits dažādiem bērniem var atšķirties, tādēļ par to nevajag satraukties, tomēr bērns caurmērā diennaktī gulēs apmēram vienu un to pašu stundu daudzumu. Jārēķinās, ka dažādu iemeslu – piemēram, slimības – dēļ gulēšana un miega paradumi uz laiku varētu būt traucēti. Novirzes no parastās ikdienas rutīnas, stress (piemēram, uzsākot dārziņa gaitas) var izmainīt arī miegu. Vairākums bērnu sāk gulēt savā gultiņā 2-3 gadu vecumā. Šo pāreju ir vēlams nesasteigt, citādāk tas var traucēt naktsmieru. Lasīt tālāk!

MIEGS PIRMSSKOLAS VECUMA BĒRNIEM (3-6 GADI)

Šajā vecumā bērni vidēji guļ 11-12 stundas (ieskaitot diendusas). Gulēto stundu skaits dažādiem bērniem var atšķirties, tādēļ par to nevajag satraukties, tomēr bērns caurmērā diennaktī gulēs apmēram vienu un to pašu stundu daudzumu. Jārēķinās, ka dažādu iemeslu – piemēram, slimības – dēļ gulēšana un miega paradumi uz laiku varētu būt traucēti. Novirzes no parastās ikdienas rutīnas, stress (piemēram, uzsākot dārziņa gaitas) var izmainīt arī miegu. Lielākā daļa pirmsskolas vecuma bērnu guļ diendusas līdz 3-6 gadu vecumam. Lasīt tālāk!

MIEGS SKOLAS VECUMA BĒRNIEM (6-12 GADI)

Šajā vecumā bērniem ir nepieciešams 9-11 stundas miega. Tomēr, ņemot vērā dažādus apstākļus, arvien biežāk bērni guļ par maz. Lielākoties tas ir mājasdarbu, pulciņu un dažādu gaismu izstarojošu ierīču (televizors, dators, telefons) lietošanas pirms miega dēļ. Šajā vecumā sastopamas arī citas ar miegu saistītas problēmas – piemēram, grūtības iemigt, mošanās naktī, staigāšana un/vai runāšana miegā, nakts bailes, murgi, zobu griešana, slapināšana gultā, krākšana, elpas aiztures. Lasīt tālāk!