Miegs pirmsskolas vecuma bērniem (3 - 6 gadi)

Ko sagaidīt

Šajā vecumā bērni vidēji guļ 11-12 stundas (ieskaitot diendusas). Gulēto stundu skaits dažādiem bērniem var atšķirties, tādēļ par to nevajag satraukties, tomēr bērns caurmērā diennaktī gulēs apmēram vienu un to pašu stundu daudzumu. Jārēķinās, ka dažādu iemeslu – piemēram, slimības – dēļ gulēšana un miega paradumi uz laiku varētu būt traucēti. Novirzes no parastās ikdienas rutīnas, stress (piemēram, uzsākot dārziņa gaitas) var izmainīt arī miegu. Lielākā daļa pirmsskolas vecuma bērnu guļ diendusas līdz 3-6 gadu vecumam.
Visbiežāk sastopamās miega problēmas šajā vecumā ir saistītas ar mošanos naktī – arī tad, ja aizmigšana vakarā nesagādā galvassāpes. Ļoti svarīgi ir saprast, ka pamošanās naktī ir pilnīgi dabīga – tā ir normāla miega cikla sastāvdaļa. Jebkurš bērns mostas 2-6 reizes naktī. To dara arī pusaudži un pieaugušie. Atšķirība starp „labiem gulētājiem” un „sliktiem gulētājiem” ir tāda, pirmie pēc pamošanās paši māk aizmigt, kamēr otri ir nemierīgi, raud, kāpj vecāku gultā, un tādēļ vecāki uzzina par pamošanos naktī. Laika gaitā bērniņi iemācās aizmigt paši, bet tas var notikt arī vairāku mēnešu vai gadu laikā. Šīs problēmas visbiežāk rodas tādēļ, ka bērnam ir izveidojušās asociācijas ar aizmigšanu: ja vakarā tas notiek, piemēram, vecāku gultā, tad, naktī pamostoties (kas ir pilnīgi normāli), apkārt ir tumša, nepazīstama, bailīga vide, kas it nemaz neļauj mierīgi pagulēt. Lai atkal aizmigtu, bērnam nepieciešami tie paši iemācītie apstākļi kas gulēt ejot (piemēram, atrašanās vecāku gultā). Ja bērnu gultiņā ieliek vēl nomodā, aizmigšana asociējas ar to un ir daudz lielāka iespēja, ka viņš pats mierīgi arī aizmigs.
Pirmsskolas vecumā diezgan bieži var novērot murgus, nakts bailes, runāšanu un staigāšanu miegā. Tas pieder pie normālas attīstības un visbiežāk šīs parādības laika gaitā mazinās. Šajā vecumā biežāki paliek arī obstruktīvas miega apnojas simptomi – krākšana, elpas aiztures, nemierīgs miegs, gulēšana ar atgāztu galvu u.c.

Kā izveidot labus miega paradumus?

Labu miega paradumu (miega higiēnas) izveidošana un ievērošana palīdz sakārtot miegu.

 • Izveidojiet regulāru diennakts ritmu! Bērniem ir ļoti svarīgi saprast un sajust regulārus gulētiešanas un celšanās laikus, kā arī diendusas. Tiem vajadzētu būt vienādiem gan darba dienās, gan brīvdienās. Tas rada drošības un miera sajūtu. Dažiem pirmsskolas vecuma bērniem vakarā varētu būt „otrā elpa” un enerģijas pieplūdums; šādā gadījumā gulētiešanas laiku var pārcelt nedaudz vēlāk, lai bērns nepretotos gulētiešanai. Jāņem vērā, ka arī aizmigšana prasīs laiku, un iet gulēt vēlāk par 21:00 nebūtu vēlams. Lai gan no rītiem, iespējams, būtu laiks „izgulēties” (piemēram, brīvdienās), dienas gaisma un apkārt notiekošais varētu traucēt gulēt, tādēļ iespējams, ka miega būs par maz, ja gulētiešanas laiks ir pārāk vēls. Laicīga aizmigšana un celšanās no rīta palīdz arī dārziņa gaitās. Pārāk vēlas diendusas var traucēt vakarā aizmigt. Šādā gadījumā diendusas jāieplāno agrāk.
 • Izveidojiet gulētiešanas rutīnu! Bērniem nepieciešama rutīna – paredzamas darbības, kas ļauj saprast, kas notiks tālāk. Tas palīdz izvairīties no lieka stresa. Izveidojiet nomierinošu rituālu pirms gulētiešanas, kas palīdzēs sagatavoties miegam! Piemēram – vannošanās, pidžamma, dziesmiņa. Gulētiešanas rituālu sāciet vienā un tajā pašā laikā gan darba dienās, gan brīvdienās, lai neizjauktu diennakts ritmu. Pēdējām darbībām vajadzētu būt jau bērna istabā/bērna gultiņā. Pirms miega noteikti nevajadzētu izmantot ekrānus (piemēram, televizoru, planšeti, telefonu) – gulēt traucēs ne tikai gaisma, bet arī uzmundrinošais saturs.
 • Izveidojiet miegam draudzīgu vidi! Pārliecinieties, ka guļamistaba naktī paliek tāda pati kā aizmigšanas mirklī; bērnam naktī pamostoties (kas ir pilnīgi normāli), būs grūti aizmigt pašam, ja ir notikušas pārmaiņas. Piemēram – vakarā ejot gulēt, pie gultiņas atrodas vecāks, kas pēc bērna aizmigšanas aiziet uz savu istabu. Guļamistabai vēlams būt tumšai, salīdzinoši vēsākai un klusai. Dažiem bērniem patīk nakts gaismiņa. Bērna guļamistabā noteikti nav vietas televizoram, datoram vai videospēļu sistēmai!
 • Nosakiet robežas! Dažkārt vakaros dažādu izdarību izdomāšana, lai neietu gulēt, bērnam pārvēršas par spēli. Esiet noteikti un konsekventi – jau laicīgi nosakiet, kas sagaidāms (piemēram, cik pasaciņas izlasīsiet). Pieturieties pie saviem noteikumiem.
 • Nedodiet bērnam kofeīnu saturošus produktus (piemēram, kolu, enerģijas dzērienus, melno tēju, šokolādi) vismaz četras stundas pirms vakara rutīnas!

Vērsieties pie pediatra vai ģimenes ārsta, ja:

 • bērnam ir elpošanas traucējumi naktī (piemēram, krākšana, elpas aiztures, gulēšana ar atgāztu galvu),
 • bērnam naktī ir daudz murgu vai nakts baiļu,
 • bērnam ir grūtības aizmigt, pārāk daudz mostas nakts vidū vai no rīta pārāk agri pieceļas (un tas ietekmē uzvedību dienas laikā).

Materiāls sagatavots, izmantojot:

 1. Mindell JA & Owns JA (2015). A Clinical Guide to Pediatric Sleep: Diagnosis and Management of Sleep Problems, 3rd ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins
 2. Davis KF, Parker KP, Montgomery GL. Sleep in infants and young children: part one: normal sleep. J Pediatr Health Care 2004 Mar-Apr;2(18):65-71
 3. Davis KF, Parker KP, Mongomery GL. Sleep in infants and young children: part two: common sleep problems. J Pediatr Health Care 2004 Mar-Apr;2(18):130-137

Materiālu sagatavoja pediatrs – miega speciālists Marta Celmiņa