Slapināšana gultā - kā vecāki var palīdzēt

Slapināšana gultā - sastopama
biežāk nekā jūs domājat

Svarīgi zināt, ka jūs neesat vieni ar šo problēmu. Slapināšana gultā netiek bieži atklāti apspriesta vecāku vidū, taču tā ir izplatīta problēma, un jūsu bērns noteikti nav vienīgais, kurš saskaras ar šādām grūtībām.

Pētījumi liecina

Tiek lēsts, ka Eiropā gultā slapina vairāk kā pieci miljoni bērnu.2 Apvienotajā Karalistē tas ir visizplatītākais hroniskais stāvoklis bērniem pēc bronhiālās astmas, kas skar vairāk kā pusmiljonu bērnu vecumā no pieciem līdz 16 gadiem.3

Kā definē slapināšanu gultā?

Slapināšana gultā, ko sauc arī par urīna nesaturēšanu naktī jeb nakts enurēzi, ir nekontrolējama urīna noplūde nelielā daudzumā miegā.4 Vārds  nekontrolējama” ir ļoti svarīgs, jo tas apliecina, ka bērna rīcība šajā gadījumā ir patvaļīga. Zēniem nakts enurēze saglabājas ilgāk nekā meitenēm. Slapināšanu gultā iedala divās grupās atkarībā no tā, vai tā notiek tikai naktī (galvenā šī bukleta tēma), vai novēro arī urīna nesaturēšanu dienā un citus simptomus.

Vairumam bērnu ir “primāra slapināšana gultā” – tas nozīmē, ka viņiem nav bijis tāda laika posma, kad viņi neslapinātu gultā. Pretēji izplatītam viedoklim, primāra slapināšana gultā nav psiholoģiskas dabas problēma. “Sekundāra slapināšana gultā” ir bērniem, kas iepriekš vismaz sešus mēnešus nav slapinājuši gultā, bet tagad kādu iemeslu dēļ tas atsācies. Iemeslu ir daudz un tie ir dažādi, bet bieži ir saistīti ar lielām izmaiņām vai satricinājumiem bērna dzīvē, piemēram, jaunas skolas vai bērnudārza apmeklēšanu, māsas vai brāļa piedzimšanu, radinieka nāvi vai pārcelšanos uz jaunām mājām. Tomēr vairumā gadījumu slapināšanai gultā ir medicīnisks cēlonis, ko vajadzētu apspriest ar ārstu.

Regulāra slapināšana gultā bērnam pēc piecu gadu vecuma nav normāla parādība, tāpēc vecākiem ieteicams vērsties pēc medicīniskas palīdzības.5

Urīnizvades sistēma
(kā tā darbojas (vai kā tai būtu jādarbojas!)

Visas dienas garumā urīnpūslis no nierēm pakāpeniski piepildās ar urīnu. Urīnpūslis ir kā elastīgs maiss, kas izplešas, lai uzkrātu šķidrumu. Kad tas sasniedz savu maksimālo ietilpību, tas sāk sarauties un sūta ziņu galvas smadzenēm, ka to nepieciešams iztukšot. Iztukšojoties urīnpūslis saraujas, izspiežot urīnu.
Sajūtu, kas liecina par vajadzību iztukšot urīnpūsli, bērni sāk apzināties aptuveni 2-3 gadu vecumā un pakāpeniski iemācās kontrolēt šo vajadzību līdz brīdim, kad nokļūst tualetē. Vairums bērnu labu dienas urīna noplūdes kontroli sasniedz aptuveni 3-4 gadu vecumā – meitenes parasti nedaudz apsteidz zēnus. Šajā posmā ir pilnīgi normāli, ja četrgadnieks naktī slapina gultā un atsevišķi šādi gadījumi ir vēl pāris nākamos gados.

Kas izraisa slapināšanu gultā?

Slapināšanai gultā ir vairāki cēloņi, kas vai nu atsevišķi, vai visi kopā var radīt jūsu bērnam urīna noplūdi.

Organisms vēl nesūta pareizos signālus

Organisms dabiski ražo vielu – vazopresīnu, kas iedarbojas uz nierēm, darot tām zināmu, ka nakts laikā jāpalēnina un jākoncentrē urīna ražošana. Ja netiek saražots pietiekami daudz vazopresīna, šī ziņa netiek nodota un urīnpūslim nakts laikā, kamēr bērns guļ, ir jāmēģina saturēt lielu daudzumu urīna. Jūsu bērnam pieaugot, vazopresīna līmenis var palielināties, tādējādi atrisinot šo problēmu.

Urīnpūšļa funkcionālā ietilpība naktī ir samazināta

Pastāv līdzsvars starp nakts laikā saražotā urīna daudzumu un urīnpūšļa spēju to saturēt. Pētījums rāda, ka enurētiski bērni slapina gultā tikai tad, kad naktī saražotā urīna daudzums pārsniedz urīnpūšļa ietilpību.6

Jūsu bērnam ir grūtības pamosties

Visiem cilvēkiem ir atšķirīgs stimula līmenis, lai viņus pamodinātu no miega. To sauc par “uzbudinājuma slieksni”. Pētījumā, kurā tika salīdzināti bērni ar urīna nesaturēšanu un bērni, kam tā nav raksturīga, konstatēja, ka abās grupās uzbudinājuma slieksnis bija ļoti atšķirīgs. Turklāt tiek uzskatīts, ka iepriekš minētās vielas (vazopresīna) trūkums arī var veicināt nespēju pamosties, reaģējot uz pilnu urīnpūsli.6,7

Tā ir iedzimtība

Pajautājiet saviem vecākiem, vai jūs nebijāt nedaudz vecāks par citiem bērniem, kad beidzāt slapināt gultā. Ja jūs vai otrs jūsu bērna vecāks slapināja gultā pēc piecu gadu vecuma, tas var būt raksturīgi arī jūsu bērnam.

Lai arī kāds būtu iemesls jūsu bērna slapināšanai gultā, kas ir ar simptomiem dienas laikā vai bez tiem, neļaujiet sev vai jūsu bērnam ciest klusējot. Konsultējieties ar savu ārstu, kuram ir laba pieredze darbā ar šo problēmu un kurš varēs jums sniegt palīdzību un padomu.

Kā es varu palīdzēt novērst slapināšanu gultā?

Dažas lietas, ko varat izmēģināt:

Mēģiniet izmainīt bērna dzeršanas paradumus, tuvojoties dienas beigām Jums jāiedrošina bērns izdzert pietiekamu daudzumu šķidruma visas dienas garumā, lai palīdzētu urīnpūslim iemācīties kontrolēt tā vajadzības, taču samaziniet dzēriena daudzumu vakarā, īpaši pirms gulētiešanas. Izvairieties no dzirkstošu dzērienu lietošanas, īpaši tuvojoties dienas beigām, jo tie var likt nierēm ražot lielāku daudzumu urīna. Nelieciet dzērienu uz jūsu bērna naktsgaldiņa.

Mēģiniet izmainīt bērna uzturu

Pastāv cieša saikne starp aizcietējumu un slapināšanu gultā. Pārliecinieties, ka jūsu bērnam nav aizcietējuma, jo tas var kairināt urīnpūsli un likt biežāk apmeklēt tualeti. Nodrošiniet, lai bērna uzturā ir pilngraudu maize baltmaizes vietā, ceptas pupiņas, graudaugi, svaigi augļi un dārzeņi.

Izmēģiniet apbalvošanu

Vairumu bērnu var motivēt, izmantojot zvaigznīšu uzlīmes vai līdzīgu apbalvošanu. Apbalvojiet par notikušo, ko bērns var kontrolēt, bet ne par sausām naktīm. Piemēram, bērns var saņemt zvaigznītes uzlīmi, ja viņš dienā ir izdzēris atbilstošu daudzumu dzēriena vai pirms naktsmiera pats, bez atgādinājuma aizgājis uz tualeti.

Mēģiniet izveidot ierastu kārtību pirms naktsmiera

Pārliecinieties, ka pēdējais, ko jūsu bērns paveic pirms naktsmiera, ir tualetes apmeklējums.

Lai gan kāds no iepriekš minētiem ierosinājumiem var radīt uzlabojumu, svarīgākais, ko varat darīt, ir konsultēties ar ārstu. Tāpat kā slimošana, slapināšana gultā nav jūsu bērna vaina, un, ja to neārstē, tā var ietekmēt viņa pašnovērtējumu un pat attīstību8,9,10 – tādēļ, jo ātrāk meklēsiet medicīnisku palīdzību, jo labāk.

Slapināšana gultā – neatstājiet to bez ievērības

Lai gan parasti uzskata, ka, bērnam augot, slapināšana gultā izzūd, tas ne vienmēr tā notiek – jo biežāka ir slapināšana gultā, jo vairāk iespējams, ka tā turpināsies pieaugušam cilvēkam. Tā ir 2% pieaugušu cilvēku.11

Nekautrējieties prasīt padomu – jo vairāk jūs zināsiet, jo labāk varēsiet tikt galā ar problēmu. Jums var likties, ka viss ir izmēģināts, un varat justies vīlies, ka jūsu bērnam, kļūstot vecākam, nebeidzas slapināšana gultā, kā bijāt cerējis. Konsultācijā ar speciālistu jūs atkal gūsiet tam apstiprinājumu un tas dos jaunu skatījumu uz situāciju. Pastāv efektīvi, ātri un droši ārstēšanas veidi, ko ārsts var piedāvāt pēc visu jautājumu pārrunāšanas ar jums un jūsu bērnu.

Dažu terminu skaidrojums

Nakts enurēze ir cits nosaukums slapināšanai gultā jeb patvaļīgai urīna noplūdei miega laikā, kuras cēlonis nav fizisks urīnpūšļa vai urīnizvadsistēmas defekts.

Primāra slapināšana gultā – tā ir bērniem, kam nekad nav bijis periods bez slapināšanas gultā nakts laikā.

Sekundāra slapināšana gultā – tā ir bērniem, kam ir bijis vismaz sešus mēnešus ilgs periods bez slapināšanas gultā.

Vazopresīns ir viela, kas veidojas organismā un ietekmē nieres, liekot tām samazināt un koncentrēt urīna veidošanos. Normāli naktī vazopresīna koncentrācija palielinās.

Atsauces
1. Butler RJ, Heron J (2008). The prevalence of infrequent bedwetting and nocturnal enuresis in childhood: A large British cohort. Scandinavian Journal of Urology and Nephrology 42.
2. http://www.ferring.com/en/therapeutic/urology/About+Bedwetting/ Date Accessed 18th August 2011.
3. ERIC 2001. A compilation from the Europa World Year Book 1998 using the statistics from surveys in Great Britain, Holland, New Zealand and Ireland (Butler 1998);57-64.
4. Tryggve Nevéus et al. J Urol 2006;176:314-324.
5. Vande Walle J, Rittig S et al. Eur J Pediatr 2012 (Epub ahead of print); DOI 10.1007/s00431-012-1687-7.
6. Nørgaard et al. Br J Urol 1997;79:825-835.
7. AbdelFatah et al. Neurourol Urodyn 2009;28:506-509.
8. Hagglof B et al. Scand J Urol Nephrol 1997;183:79-82.
9. Warzak WJ. Clinical Pediatrics 1993;32:38-40.
10. Joinson C et al. J Paed Psychol 2007; 32(5):605-616.
11. Yeung CK. B J Urol 2006;97:1069-1073.

Mana naktsgrāmata

Ārsts tev ir iedevis šo naktsgrāmatu, lai palīdzētu tev un taviem vecākiem atzīmēt, cik nakšu būs bijušas “slapjas” un cik “sausas” nākamajās 12 nedēļās. Pēc tās ārsts varēs novērtēt, kā tev būs palīdzējis padoms vai ārstēšana.
Viss, kas jādara tev – katru rītu pēc pamošanās jāieliek krustiņš tās dienas saules lodziņā, ja nakts ir bijusi “sausa”, vai jāieliek krustiņš lietus lodziņā, ja nakts ir bijusi “slapja”.

VĀRDS –

SĀKUMA DATUMS –

TAVĀ NAKTSGRĀMATĀ BŪS VAIRĀK ATZĪMJU SAULĪTES LODZIŅOS, JA IEVĒROSI DAŽUS PADOMUS:

• Dienas laikā dzer 6-8 glāzes dzēriena.

• Samazini dzēriena daudzumu vakarā.

• Pirms gulētiešanas NOTEIKTI aizej uz tualeti!

VECĀKU ZINĀŠANAI

Mēģiniet izmainīt bērna dzeršanas paradumus, tuvojoties dienas beigām.

Ieteicamā dienas dzēriena deva 6-8 glāzes, kas jāizdzer:

• 2/3 pirmā dienas pusē līdz plkst 14.00

• 1/3 līdz plkst 18.00

• 2-3 stundas pirms miega maksimāli jāierobežo dzeršana

Nelieciet dzērienu uz jūsu bērna naktsgaldiņa!

Tualetes apmeklējums.

Pārliecinieties, ka jūsu bērnam nav aizcietējumu, jo tas var kairināt urīnpūsli un likt biežāk apmeklēt tualeti. Nodrošiniet, lai bērna uzturā ir pilngraudu maize baltmaizes vietā, ceptas pupiņas, graudaugi, svaigi augļi un dārzeņi.

Urinācijas cikls ik pēc 2-3 stundām.

Pārliecinieties, ka pēdējais, ko jūsu bērns paveic pirms naktsmiera, ir tualetes apmeklējums.